Historiefestival: Fodbold, spionage og DDR

FILMVISNING: Historie-festivalen Golden Days Festival står for døren, og i år kredser festivalen om 1989 i anledning af 30-året for Murens Fald.

Torsdag 12. september skydes festivalen i gang på Østerbro med to foredragsarrangementer, der spænder bredt. Hvis du er en sportsmand- eller kvinde, kan du se dokumentarfilmen ’Union fürs Leben’, der zoomer ind på den østberlinske fodboldklub Union Berlins historie før, under og efter Murens Fald.

Fodboldhistoriker Svend Rybner kommer og introducerer filmen og fortæller om klubbens historiske udvikling – og om hvordan Nina Hagen endte med at skrive klubbens slagsang. Filmen bliver vist i Boldklubben Skjold kl. 19.30.

Hvis du derimod interesserer dig for overvågning, inviterer ENIGMA på filmaften, hvor du kan se Florian Henckel von Donnersmarcks moderne klassiker ’De andres liv’ fra 2006. Filmen er en politisk thriller, som handler om overvågning, modstand og menneskeskæbner.

ENIGMAs forskningschef, Andreas Marklund, indleder aftenen med et foredrag om overvågningens historie. Filmen bliver vist i Kvarterhuset på Jemtelandsgade 3 kl. 19. nmb

SYNES DU OM ARTIKLEN?
KLIK PÅ LINKET OG TILMELD DIG VORES NYHEDSBREV
Bingoarrangement ved sidste års sommerfest

Sommerfest for hele Nordvest

Udstillingen på Galleri Art for Future inviterer til en udstilling af fire abstrakte kunstnere.

Abstrakt kunst i fire former