Som det første Frederiksberg-1. hold siden efteråret 1991 skal FA 2000 spille divisionsfodbold fra på lørdag. Foto: Martin Sørensen

Nu begynder tilværelsen som divisionshold

SÆSONOPTAKT. FA 2000 skal for første gang i klubbens historie spille i
2. division. Cheftræner Jesper Pedersen ser frem mod en spændende sæson.

FODBOLD: 27 års divisionstørke på Frederiksberg er forbi. Ikke siden efteråret 1991, hvor KB så småt var ved at blive en del af F.C. København, har der været spillet divisionsfodbold på Frederiksberg. Nu skal FA 2000 for første gang i klubbens 19-årige historie spille i 2. division.

Oprykningen til landets tredjebedste fodboldrække blev sikret efter en flot og særdeles målsøgende 2018/19-sæson. Cheftræneren er den samme, og langt størstedelen af spillerne er de samme.

Netop kontiuniteten er noget FA 2000-træner Jesper Pedersen vægter højt og som får optimismen til at boble hos den 58-årige cheftræner.

»Vi spiller helt vildt underholdende fodbold,« understreger FA 2000-cheftræner Jesper Pedersen (t.v.). Ved siden af ham er det den nu forhenværende assistenttræner John ‘Tune’ Kristiansen. ‘Tune’ er netop blevet afløst på assistenttrænerposten af den tidligere FA 2000-spiller, Jesper Rasmussen. Foto: Klaus Sletting

Kontinuitet

Vi har bedt Jesper Pedersen om at fuldføre følgende syv sætninger:

Måske det er en smule naivt, men jeg tror på, at FA 2000 kvalificerer sig til oprykningsspillet, fordi …

»… jeg håber og tror, at vi kan fortsætte udviklingen af vores offensive spil og samtidig blive bedre til at forsvare længere bagude.«

Jeg er overbevist om, at FA 2000 undgår nedrykning, fordi …

»… vi for en stor dels vedkommende har bevaret truppen. Det giver en kontinuitet, som mange af vores modstandere ikke har. Så på det punkt står vi bedre end de fleste.«

Det gennemsnitlige tilskuertal til FA 2000’s hjemmekampe bør som minimum femdobles, fordi …

»… vi spiller helt vildt underholdende fodbold. Vi er meget offensive og lavede 2,68 mål i gennemsnit i sidste sæson. Samtidig er vi meget gavmilde i den anden ende og lukker en del mål ind. Så der er underholdning for alle pengene. Desuden håber vi at udbrede kendskabet til 1. holdet internt i FA 2000, så flere af klubbens mange ungdomsspillere begynder at følge os.«

Helsingør klart stærkest

Jeg glæder mig især over tilgangen af …

»… Boris Saric og Anton Holse. De har begge fået deres fodboldopdragelse i F.C. København, men har senest spillet i henholdsvis Næstved og Brønshøj. Anton (storebror til FCK’s Carlo Holse, red.) er midterforsvarer, mens Boris primært er højre back men også kan spille i midterforsvaret.«

Jeg ærgrer mig især over afgangen af …

»… Casper Andersen, som i en alder af 36 år mener, at det var tid til at lade sig fodboldpensionere. Casper var en uvurderlig spiller for os. En mand der altid gik forrest – ikke mindst når vi mødte modgang. Han kunne råbe medspillerene op og sende en skideballe af sted, når der var behov for det.«

2. division, pulje 1’s stærkeste trup er …

»… ubetinget Helsingørs. Med 33 spillere på kontrakt og et fuldtidssetup har Helsingør med længder rækkens stærkeste trup.

2. division, pulje 1’s dygtigste spillere er …

»… Andreas Mortensen fra Helsingør er notorisk målscorer. Han har også lavet mål i superligaen. Jeg kunne også nævne to andre Helsingør-spillere: Daniel Norouzi og Andreas Holm.

FA 2000 spiller første kamp i 2. division på lørdag 3. august kl. 14.00 i Valby mod BK Frem. Ugen efter gælder det sæsonens første hjemmekamp, når FC Helsingør gæster Frederiksberg Stadion med kickoff kl. 13.45.

SYNES DU OM ARTIKLEN?
KLIK PÅ LINKET OG TILMELD DIG VORES NYHEDSBREV

Skriv et svar

Bo Børresen

Om journalisten Bo Børresen

Jeg har været journalist på en række københavnske lokalaviser siden 2001 og skrevet om stort og småt på Frederiksberg og i Valby og Sydhavnen.

Top 10: Hvad er det fedeste ved Østerbro?

Boldklubben Frederiksholm Sydhavnen fejrer Valby Bladet Cup-pokalen i 2018 med champagne. Kan BFS’erne genvinde titlen? Kan Frem tilbageerobre den? Og hvad med det nyoprykkede københavnsseriehold fra FC Udfordringen?

Hvem stikker af sted med pokal og pagne?