Foto: FC Nordsjælland

Historisk handel i kvindefodbold

B.93 Q: FC Nordsjælland og B.93 har for første gang i dansk klubfodbolds historie indgået en reel handel omkring en kvindelig fodboldspillers skifte, oplyser B.93 i en pressemeddelelse.

B.93 har nemlig indgået en historisk aftale omkring køb af FC Nordsjællands amerikanske topscorer Nicole Loren Robertson.

Nicole Loren Robertson vil således indgå i B.93’s trup, som pt. befinder sig i kvalifikationsspillet til 3F Ligaen.

Erhvervelsen af Nicole Loren Robertson er et led i B.93’s massive satsning på kvindefodbolden.

Først den ene vej…

Formand for B.93 Q ApS Sharon Barir udtaler i pressemeddelelsen:

»Vi har haft nogle rigtig interessante og konstruktive drøftelser med FC Nordsjælland omkring udviklingen af kvindefodbolden i Danmark. FCN har hentet et par spillere hos os, og nu går det så den anden vej i historisk national transfer af en kvindelig fodboldspiller,« siger han og fortsætter:

»Nicole er en fantastisk spiller, topprofessionel og dedikeret. Hun bringer mere end bare sit fodboldtalent, hun bringer seriøsitet og professionalisme til vores klub, og hun vil kunne højne niveauet helt generelt.«

Helt nyt selskab

B.93 har pr. 1. januar etableret B.93 Q ApS, som et datterselskab til B.93 Kontraktfodbold ApS som pt. driver klubbens 1. senior herrehold og står for den sportslige styring af B.93’s eliteakademi U13-U19 for både drenge og piger.

Det nye selskab er finansieret af visse af ejerne af B.93 Kontraktfodbold ApS.

Formand Sharon Barir uddyber:

»Etableringen af B.93 Q ApS er et vigtigt skridt i retning af, hvad vi betegner som sportslig ligestilling blandt piger og drenge. Vi vil sikre, at pigerne får de samme udviklingsmuligheder og samme kvalificerede træning som drengene.«

Og der håbes på opbakning fra andre aktører:

»Med den kapital vi har fået stillet til rådighed over de næste to år, så bliver det nu en mulighed. Så håber vi naturligvis, at sponsorer, Københavns Kommune og DBU bakker op om projektet. Kapitalen giver B.93 mulighed for at indhente spillere fra en anden kvalitetsmæssig hylde end hidtil.«

Udvikler egne talenter

Cheftræner Anders Vang udtaler:

»Der har indtil videre ikke været henvendelser fra nationale spillere fra højeste niveau i Danmark, og vi rekrutterer principielt set ikke specielt aggressivt, da vi ønsker en satsning på de spillere, som allerede er i klubben, herunder fra vores meget talentfulde ungdomsafdeling. Det er vigtigt at bevare vores DNA i den henseende.«

»Vi vil ikke være lønførende, men nu kan vi tilbyde virkelig gode trænings- og udviklingsmuligheder samt løn til de allerbedste. Vi mener det seriøst, og der vil blive hentet yderligere spillere ind til at forstærke og professionalisere truppen.«

 

SYNES DU OM ARTIKLEN?
KLIK PÅ LINKET OG TILMELD DIG VORES NYHEDSBREV

OBS: Denne artikel er mere end 6 mdr. gammel

Thomas Frederiksen

Om journalisten Thomas Frederiksen

Thomas Frederiksen, journalist på Østerbro Avis og Hovedstadens Mediehus, født 1974. Uddannet fra Danmarks Journalisthøjskole i 2000, har haft København som stofområde siden 2004 - og Østerbro siden 2007. Skriver blandt andet om politik, byudvikling, trafik, kultur og navne.

Et stort skridt på vejen til et kulturcenter

Nørrebroforfatter udgiver kærlighedsbog